Túl az új esztendő fontos első jeles napján, a Vízkereszten, itt a Farsang, vele együtt pedig a mulatozások, a gasztronómiai kihágások és a korhelykedések időszaka.
Ilyenkor jókat eszünk, iszunk! Leginkább fánkot eszünk, pezsgőzünk, koktélozunk, de más ételeket is szívesen fogyasztunk. Én most nem fánk receptet, hanem a buli hangulatához illő savanykás, laktató és gyomornak kedves levest készítettem, annak hozom a receptjét.
A korhelyleves alapvetően csak néhány hozzávalóból áll, erre utalnak az első receptkönyvekben megjelent receptúrái, ám ahány ház, annyi szokás az évek alatt a háziasszonyok, gazdagították répával, egyéb zöldségekkel, húsfélékkel.
Én így csinálom:
Hozzávalók:
- 500 g savanyú káposzta
- kevés zsiradék (sertészsír vagy olaj)
- 1 fej vöröshagyma
- 1 ek őrölt pirospaprika
- 1 gerezd fokhagyma
- só
- őrölt bors
- 2-3 db babérlevél
- 1 szál füstölt kolbász
- 3-4 db sárgarépa
- víz
A rántáshoz:
- 3-4 ek olaj vagy zsír
- 2 ek liszt
A tálaláshoz:
- tejföl
- ízlés szerint erős paprika
Elkészítés:
A hagymákat megtisztítjuk, a vöröshagymát kockákra, a fokhagymát vékony szeletekre vágjuk.
A savanyú káposztát levétől kinyomkodjuk, de nem szükséges kimosni, mert a felöntő víz elveszi az esetleges túlzó savanyúságát. Ha a képoszta szálai nagyon hosszúak, éles késsel kisebbre vághatjuk. A káposztalevet mindenképp érdemes megtartani, szükség esetén savanyítani a főzés során a levest vagy akár később megiszogatni. (Rengeteg C vitamin van benne, a fermentáltság pedig különösen jó hatású az emésztőrendszerre.)
A sárgarépákat megtisztítjuk, karikára vágjuk. A kolbász bőrét lehúzzuk.
(TIPP: könnyebben le tudjuk húzni a bőrt, ha előzőleg a kolbászt pár másodpercre vízbe tesszük.)
A zsiradékot felhevítjük, a vöröshagymát rádobjuk, üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a fokhagymát, együtt pároljuk még fél percig, majd hozzáadjuk a savanyú káposztát is. Elkeverjük és együtt további fél percig pirítjuk. Felöntjük annyi vízzel, ami bőven ellepi. Hozzáadjuk a babérlevelet, a borsot és a sót. (Vigyázat, a káposzta is sós, figyeljünk az ízesítésnél erre!)
40 percig főzzük. Ezután hozzáadjuk a kolbászkarikákat, amivel 10 percig közepes lángon tovább főzzük.
Közben elkészítjük a rántást. A zsiradékot kis lábasban felhevítjük, állandó kevergetés mellett a lisztet szép világos barnára sütjük benne. Félrehúzzuk hűlni.
A kolbászos levesbe beletesszük a sárgarépát, 10 perc alatt készre főzzük a levest.
A kihűlt rántáshoz keverjük az őrölt pirospaprikát, alaposan elkeverjük, majd vékony sugárban csorgatva a leveshez öntjük folyamatos kavarás mellett. Egyet rottyantunk rajta és már el is készültünk.
ha a leves nem elég savanykás, adhatunk még hozzá a leszűrt káposztaléből.
Forró-melegen tálaljuk, tejfölt és ropogós friss kenyeret kínálunk mellé.
Jól illik hozzá az erős paprika, igazi betegségűző leves!
Könnyed tésztaétel előkísérőjeként kiváló hétvégi ebéd lehet belőle.
Készítsétek el télvíz idején minél többször, váljék kedves egészségetekre!