
Karácsonykor a hagyományos, laktató ételekkel jórészt "rogyásig" esszük magunkat, így az ünnep elmúltával jól esik némi könnyedebb, de melengető, erőt adó, sok-sok zöldséggel gazdagított leves. Mivel pedig a pezsgőzős, ropogósbőrű malachúsos, lencsés Szilveszter és Új Év köszöntése már itt kopogtat, különösen jó dolog a gyomrunkat kicsit megerősíteni vele.
Decemberben kaptam két csodás fácánt drága szülővárosomból való kedves barátomtól, így abban biztos voltam, hogy az egyikből leves fő majd. El is érkezett az idő ehhez.
A fácán köztudottan szárazabb húsú, de magasabb fehérjetartalmú, gazdagabb ízvilágú, mint a házi baromfiak. Amolyan "minden bajra gyógyírként" szolgáló, aranysárga levesét a hagyományos, jól bevált húsleveshez hasonlóan készíthetjük, arra viszont mindenképpen számítanunk kell, hogy a hús sokkal lassabban puhul. Érdemes hát jó előre hozzálátni, ha sikerül beszereznünk akár vadász ismerősünktől, akár piacról, mert kristálytiszta levesünk akkor lesz, ha igen lassan főzzük!
Mivel az évből még van egy-két nap, s a jóslat szerint a "kapirgáló" állatok fogyasztása ilyenkor ildomos, mert elkaparja az óév összes búját-baját, fogjatok, hát hozzá, mutatom, én miként főztem:

Hozzávalók:
(4-6 főre)
- 1 konyhakész fácán
- 1 fej vöröshagyma
- 1 nagy gerezd fokhagyma
- 1 kis fej zeller és pár zellerszár
- 3-4 szál petrezselyemzöld
- 2 kisebb burgonya
- 1 fej karalábé
- 4-5 db sárgarépa
- 3-4 db fehér répa (petrezselyem)
- 15-20 g zöldborsó
- 6-7 szem egész fekete bors
- só
A tálaláshoz:
- 250 g csigatészta vagy cérnametélt
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítjuk, ízlés szerint daraboljuk. Vannak akik karikázzák a répákat, van, aki hosszú hasábra vágja.) A burgonyát, a karalábét és a zellert negyedeljük, a fácánt feldaraboljuk.
Egy nagyobb méretű fazékba tesszük a fácán feldarabolt részeit (ha máj, szív is van, azt még félretesszük).
Felöntjük annyi vízzel, ami bőven ellepi, majd közepes tűzön először felforraljuk a főzővizet, majd amikor a lé először "felbuggyan és megjelenik rajta a hab, takarékra állítjuk a tüzet alatta. Ettől fogva nagyon lassan főzzük. A keletkező habját óvatosan leszűrjük, majd rávetjük a sót, hozzáadjuk az egész borsot és a hagymát.
Egy óra főzés után beletesszük a nagyobb darabos zöldségeket (zeller, karalábé, burgonya, valamint a fokhagyma), hozzáadjuk a belsőséget (szív és máj), majd tovább főzzük. Amikor ezek a zöldségek félkeményre főttek, hozzáadjuk a többi zöldségfélét és a levest készre főzzük.
Közben a tésztát készre főzzük sós vízben, leszűrjük.
A kész levest a benne főttektől érdemes külön szedni, a zöldségeket, a húst és persze a tésztát külön kínálva hozzá tálalni. Így mindenki könnyen szedhet ízlése szerint.

Vannak, akik a leves színét kevés kevés sáfránnyal teszik sárgábbá, én ragaszkodok ebben az esetben a természetes levesszínhez.

FONTOS: Ha olyan szerencsénk van, hogy lőtt fácánhoz jutottunk, mindenképpen hívjuk fel a fogyasztók figyelmét, nehogy a véletlenül "eltévedt" sörét a fogakban akarjon meg!

Tűzforrón tálaljuk, a zöldségeket és a tésztát melegen tartva kínáljuk hozzá.

Kortyoljátok ezt a csodás levest élvezettel, váljék egészségetekre!
