
A házi krémesnél nem is tudom, van-e finomabb! A leveles tésztalapok közötti édes krém, a tetején lévő porcukorfelhő utánozhatatlan. Bolti leveles tésztából készítve ugyan gyorsan elkészíthető desszert, ám én most hájas tésztát sütöttem hozzá.
Hájat nagyszüleink, szüleink idejében a téli disznóvágások alkalmával lehetett beszerezni, a finom, tojásfehérjével készülő krém miatt pedig krémesnek elsősorban ebben az évszakban használták.
Korábbi bejegyzéseim között már olvasható szilvalekváros hájas süti és diós párnacsücsök recept, ahol részletesen leírtam a háj előkészítését és a tészta pontos összeállítását.
Most mutatom, hogyan készül ehhez a finom sütihez a káprázatos krém is. Tej és tojássárgája érzékenyek is fogyaszthatják!
Íme a recept:

Hozzávalók:
A tésztához:
- 500 g liszt
- 300 g sertésháj
- 1 db tojás
- 2 evőkanál tejföl
- 1 tk só
-1 tk cukor
- 1 ek 10%-os ecet
- 1,5 dl fehér bor
- 0.5 dl szódavíz
A krémhez:
- 6 tojás fehérje
- 10 dkg cukor
A pudingos részhez:
- 3 zacskó vaníliás pudingpor
- 9 dl víz
- 10 dkg cukor
- 2 tasak vaníliás cukor
- 0.5 mokkáskanál Fűszerész őrölt bourbon vanília
A tetejére:
- porcukor
Elkészítés:
A hájat jéghideg vízbe áztassuk be, majd gyors, határozott mozdulattal húzzuk le a hártyáját. Minél hidegebb a háj, annál egyszerűbb dolgunk van. Nem mondom, hogy nem pepecselős munka, de megéri a fáradozást. A lehártyázott hájat ezután húsdarálón daráljuk le.
A liszt mennyiségéből vegyünk el 80 g-ot és keverjük habosra a hájjal. Tegyük félre, de ne túl hideg helyre, hogy a tésztát könnyen tudjuk majd vele kenni.
A többi hozzávalót tegyük egy tálba és alaposan dolgozzuk ki, rétes tészta állagúra (kissé kemény, de hólyagos, sima felületű legyen.) A bor és a szóda segíti, hogy a tészta hólyagosabb, emelkedettebb legyen, bizonyos fokon fújó anyagként szolgál az alkohol és a szénsav.
Én most robotgéppel könnyítettem meg a dagasztó munkát.
(TIPP: Ha csak tehetitek, készítsetek akár dupla adagot a tésztából, mert jól fagyasztható, így csupán elő kell venni alkalomadtán és frissen, egyszer átnyújtva, hajtogatva süthető is.)
Most következik a türelemjátékként felfogható nyújtás-hajtogatás-pihentetés.
A tésztát tegyük lisztezett deszkára, nyújtsuk ki fél cm vastagra, majd a liszttel kevert háj egyharmadát óvatosan kenjük rá és terítsük el rajta. Vigyázzunk, ne nyomjuk bele a tésztába, óvatos mozdulatokkal dolgozzunk!
Ezután négyrét hajtjuk: felülről egyharmadig, alulról rá, balról egyharmadig, jobbról rá. Mindig ugyanezt a sorrendet használjuk és jegyezzük meg, hol kezdtük a hajtást, pihentetés után minden alkalommal ezt az irányt kövessük.
Tegyük 20 percre hideg helyre.
Ezután nyújtsuk ki a tésztát ismét , majd kenjük meg a fennmaradt háj felével. Ismét hajtogassuk négyrét: felülről, alulról, balról, jobbról. Újabb 20 perc pihenés következik hideg helyen.
Utolsó nyújtás-kenés következik, majd hajtogatás után szintén 20 perc pihenő.
Az utolsó pihentetés után nyújtsuk ki téglalap alakúra, fél cm vastagon a tésztánkat. Egy éles, hosszú pengéjű kést forrósítsunk fel tűz felett, majd vágjuk félbe, két egyenlő nagyságú téglalapra.
A sütőt melegítsük elő 200 fokra, egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral vagy kenjük ki vékonyan zsírral. Süssük meg egymás után a lapokat, nagyjából 20-20 perc alatt, amíg szép aranysárga színt kapnak. Hagyjuk kihűlni rácson teljesen. (Ha nem akarjuk azonnal felhasználni, tölteni, akkor nyugodtan tároljuk szellős hűvös helyen a lapokat pár napig biztosan eláll!)
Az egyik lapot éles, vékony pengéjű késsel vágjuk fel azonos négyzetekre.
Készítsük el a krémet:
A pudingporokat keverjük össze a cukrokkal, és a teljes vízmennyiségből kivett pár kanál vízzel kavarjuk csomómentesen simára. A bourbon vanília igazi különleges ízvilágot ad a krémnek. Természetesen enélkül is tökéletes lesz a desszert, ám érdemes beszerezni és használni!
Öntsük hozzá a többi hideg vizet, majd állandó kevergetés közben takaréklángon főzzük sűrűre. vegyük le a tűzről és takarjuk le egy folpack fóliával, hogy ne bőrösödjön meg, amíg elkészül a tojáshab.
A tojásfehérjéket robotgéppel villámgyorsan, nagy fordulatszámon kezdjük el verni, amíg majdnem teljesen kemény lesz. Öntsük hozzá a cukrot és verjük tovább a habot addig, míg csúcsot húz a keverőszár.
A pudingos forró krémalaphoz adjunk egy-két evőkanál habot, alaposan kavarjuk össze. Ezután tegyük vissza takaréklángon a tűzre, most jöhet a többi tojáshab, amivel gyors mozdulattal keverjük teljesen simára a krémet. Főzzük lassú tűzön további 2-3 percig.
A tűzről levéve hűtsük vissza a krémet langyosra. Hűlés közben sűrűn kavarjuk meg, hogy ne csomósodjon össze.
Ekkor az egészben hagyott hájas tésztalapot tegyük deszkára, simítsuk rá egyenletesen a langyos krémet, majd a négyzetekre vágott tésztalapokkal fedjük be.
Tegyük hidegre, amíg a krém teljesen kihűl. Ezzel gyakorlatilag készen is vagyunk, már csak a cukorszórás következik.

Tálalás előtt szórjuk meg alaposan porcukorral és a tésztalapocskák mentén szeleteljük fel a süteményt. Figyeljünk arra, hogy az alsó tésztalapot is vágjuk át, mert így tudjuk szépen tálalni.
Nagyon finom, elkészítése mindenképpen megéri a fáradozást! Igazán tökéletes másnapra lesz, amikor a tészta még roppan, de már a krémtől kicsit megvonul.
Egy kiadós leves után igazi vasárnapi desszert!
Készítsétek el, jó étvágyat kívánok hozzá!