A nyár nem múlik el nálam a hidegen is fogyasztható ételek nélkül. A forróságban igazán üdítőek a savanykás, zöldséges főfogások. Ilyenkor az is mérvadó, hogy olyan ételt készítsek, ami napokig eláll, sőt, pár nap múlva még ízletesebbé is válik. A tököt remekül használhatjuk ilyen ételek előállításához. Többféleképpen elkészíthetjük és persze sokaknak az is fontos, ha húsfélékkel van kombinálva. Tény, hogy így laktatóbbak lesznek, ám megőrzik könnyedségüket is.
Kevés dolog van, ami miatt bekapcsolom kánikulában a sütőt, de a töltött tökért megtettem volna. Ám ahogy gondolkodtam, eszembe jutott, hogy sok évvel ezelőtt kipróbáltam egy régi-régi receptúra alapján a sütés nélküli változatot.
Mivel már elfelejtettem, hol is olvastam róla, így emlékezetből próbáltam elkészíteni. Bevallom, magam sem számítottam arra, hogy ennyire hasonlít majd az évekkel ezelőtt készítettre. Persze annak is örültem, hogy mindehhez még a sütőt sem kellett bekapcsolnom.
Ha szeretnétek kipróbálni, mutatom, hogyan készítettem:
Hozzávalók: (kb. 6 személyre vagy kevesebbre, de több napra)
- 2 közepes méretű zsenge főző tök
- 500 g. darált hús
- 1 fej vöröshagyma
- 2 egész tojás
- 3 száraz zsemle beáztatva
- só, bors
- 2 nagy csokor kapor
- kevés olaj
- 3 evőkanál liszt
- fél citrom leve vagy 1 evőkanál ecet
Elkészítés:
A tököket alaposan megmostam, mert a zsengesége miatt nem hámoztam meg őket. A végüket levágtam. Három egyenlő részre vágtam keresztben mindkettőt, Óvatosan kikapartam a belsejüket úgy, hogy kb 1-1,5 centi maradt a tökhúsból a héja alatt és mély, de jó széles aljú fazékba ültettem őket.
A vöröshagymát megtisztítottam, majd apró kockákra vágtam. A kaprot leöblítettem, alaposan lecsepegtettem, majd apróra vagdostam. Kevés olajon üvegesre dinszteltem a hagymakockákat, majd félretettem hűlni. A darált húshoz adtam az egész tojásokat, a vízbe alaposan beáztatott és kinyomkodott zsemléket, sóztam, borsoztam és rákanalaztam az olajból kivett vöröshagymát valamint egy evőkanálnyi apróra vágott kaprot is. Alaposan összekevertem a masszát.
Hat nagyobb gombócot formáztam vizes kézzel a húsos masszából, ezeket óvatosan belenyomkodtam a tökökbe. A többi masszából egyforma, kb. apró tojásméretű gombóckákat gömbölyítettem.
A töltött tökökre kb. fél liter vizet öntöttem, így majdnem teljesen a peremükig ért a folyadék. Sózni nem sóztam, a húsos töltelék kellően fűszeres volt.
Közepes lángon, lefedve 40 percig főztem. Tűpróbát végeztem a húsnál. A többi húsgombócot kisebb lábasban felforralt vízbe tettem és kb 25-30 perc alatt készre főztem azokat is, majd kivéve lecsöpögtettem.
Amíg főtt a töltött tök és a gombócok, kevés olajon a liszttel világos színű rántást készítettem, majd a tüzet elzárva alatta belekavartam a maradék apróra vágott kaprot.
Amikor a töltött tökök is megfőttek, szűrőkanállal óvatosan kivettem őket a fazékból.
A visszamaradt főzőléből kanalanként a kihűlt kapros rántáshoz adtam belőle egy-egy keveset, azzal simára kevertem, végül hozzáadtam a fazékban lévő nagyobb mennyiségű léalaphoz. Lassú tűzön, állandó kevergetéssel kellő állagúra sűrítettem a mártást. Már az illata is mennyei volt!
Ha szükséges, ennél a fázisnál még sózhatjuk kicsit és citromlével vagy ecettel savanyíthatjuk.
Tálaláskor mindenki kedvére szedhet a töltött tökből és a húsgombócokból. A kapormártással jól nyakon öntve, esetleg plusz tejfölt melléadva, friss, ropogós zsemlével kínáljuk.
Ha marad belőle másnapra, érdemes kipróbálni jól behűtve is. Az ízek csodásan összeérnek.
Jó étvágyat hozzá!