A palócleves egy hamisíthatatlanul magyaros étel. Receptjének keletkezését több, mint 100 évvel ez előttre követhető vissza, amikor is a legenda szerint Gundel János készítette el a levest egy ünnepségre, ahol Mikszáth Kálmán, a "legnagyobb palóc" megkóstolta azt. Mikszáthnak állítólag annyira ízlett a palócleves, hogy rögtön két tányérral szedett belőle (innen ered a "kéttányéros palócleves" kifejezés is).
Egy másik legenda szerint a palócleves Mikszáth Kálmán születésnapjára készült: az író arra kérte Gundelt, hogy lepje meg egy olyan különleges, magyaros levessel, amit még sosem kóstolt, "amelyik magába foglalja a magyar konyha minden zamatát"!. A meglepetés pedig nem is akárhogy sült el!
Bárhogy is történt, a palócleves mind a mai napig a magyarok egyik nagy kedvence!
Az eredeti palócleves bárányhúsból készült, ürücombot vagy lapockát használtak hozzá, a mai magyarok azonban egyszerűen disznóból vagy marhából főzik azt. Fűszerezésében karakteres kapor is van, ami főleg nyáron, frissen kifejezetten jól illik hozzá.
Én most kapor helyett a babhoz remekül passzoló kakukkfűvel ízesítettem, és sertés combot választottam belevalónak
Így készítettem:
Hozzávalók:
- 0.5 kg sertéscomb
- olaj vagy zsír
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 db paradicsom
- 1 db zöldpaprika
- só, bors
- 1 evőkanál őrölt pirospaprika
- 25 dkg zöldbab
- 1 teáskanál kakukkfű
- 4 db burgonya
- 2-3 db babérlevél
- 3 db sárgarépa
- 2 db petrezselyemgyökér
- 2,5 dl tejföl
- 1 evőkanál liszt
-ecet vagy citrom ízlés szerint
A tálaláshoz:
- csípős paprika
- plusz tejföl
Elkészítés:
A zöldségeket tisztítsuk meg, a hagymát kisebb kockákra, a fokhagymát vékony szeletre, a répát és a petrezselyemgyökeret karikára, a zöldbabot (ha frisset használunk) 2-3 cm hosszúra vágjuk.
A húst mossuk meg, papírtörlővel szárítsuk meg és kockázzuk fel 2x2 cm-esre.
A zsiradékot hevítsük fel, adjuk hozzá a hagymát és a fokhagymát, dinszteljük "üvegesre", szinte átlátszóra. Karikázzuk bele a paprikát és a paradicsomot, ezzel készítsük el a hús lecsós alapját. Amikor a zöldségek megfonnyadtak, szórjuk rá az őrölt pirospaprikát, adjuk hozzá a húst és magas lángon, folyamatosan kevergetve pirítsuk addig, míg a hús kifehéredik. Ezután öntsünk rá annyi vizet, ami éppen csak ellepi. Fedjük le és főzzük majdnem teljesen puhára. Közben egy kisebb fazékban feltesszük főni a répát, a zöldbabot és a petrezselyem gyökeret, annyi vízben, amennyi ellepi. Sózzuk,hozzáadjuk a kakukkfüvet.
Egy másik fazékban a kockára vágott burgonyát főzzük sós, babérleveles vízben. Amikor már minden zöldség majdnem teljesen puha, hozzáöntjük a pörköltes alaphoz a főzővizükkel együtt!
Felöntjük további annyi vízzel, amennyivel kellemesen gazdag levest kapunk. Lassú tűzön forrásig hevítjük.
Amíg felfő, a tejfölt csomómentesen elkeverjük a liszttel, tehát habarást készítünk(a liszthez apránként adagolva a tejfölt!). A leves levéből kanalanként adagolva hőkiegyenlítjük a habarást. Amikor már kellően meleg, a leveshez öntjük folyamatos keverés közben, majd kóstolás után szükség szerint után sózzuk, borsozzuk.
Ízlés szerint tovább savanyíthatjuk kevés ecettel vagy citrommal, egyet rottyantunk rajta és készen is vagyunk.
Friss kenyérrel, tejföllel kínáljuk.
Aki kedveli a csípőset, pikánsabbá teheti némi hegyes erős paprikával.
Laktató leves, édes második fogások előtt (palacsinta, gombóc, fánk) remek választás!
Készítsétek el, jó étvágyat kívánok hozzá!