
Elérkezett a pite sütések időszaka. Valahogy az őszi gyümölcsök, termések, zöldségek adják magukat ehhez a fajta süteményhez. Almával, körtével, őszibarackkal, de akár sütőtökkel, mogyoróval, dióval, sőt, répával, céklával is csodásabbnál csodásabb finomságokat készíthetünk.
Én most szilvát választottam a hétvégi sütinkhez, méghozzá nem a hagyományos, mintázatos, díszített pitét készítettem belőle, hanem egy igazán egyszerű, morzsával borított süteményt.
A többféle fűszerrel ízesített, szaftos, édes töltelék illata lengte be a lakást, ami aztán a mennyei ízek mellett tette teljessé a kóstolás élményét.
Nagyon egyszerűen elkészíthető, viszonylag rövid idő alatt, úgyhogy javaslom, ha szeretitek a szilvát, próbáljátok ki ezt a receptet:

Hozzávalók:
A tésztához:
- 10 dkg vaj
- 20 dkg liszt
- 1-2 ek. tejföl
- fél cs. sütőpor
- 4 dkg porcukor
- 1 csipet só
A morzsához:
- 10 dkg liszt
- 8 dkg vaj
- 6 dkg porcukor
A töltelékhez:
- 1 kg magozott szilva
(akár mirelit is lehet)
- fél ek. őrölt fahéj
- 1 cs. vaníliás cukor
- fél mk. őrölt szegfűszeg
- fél dl rum
Elkészítés:
Először készítsük el a szilvás tölteléket. A magozott szilvákat tegyük lábasba, adjuk hozzá a fűszereket és lassú tűzön kezdjük el főzni.
A tésztához a hozzávalókat gyúrjuk össze. Ha gyorsan akarunk dolgozni, használjunk hozzá robotgépet. Én ehhez Anka gépemet használtam.
Nyújtsuk egészen vékonyra, nagyjából 2 mm vastagságúra a kész tésztát (nem kell pihentetni!) és helyezzük kivajazott sütőformába úgy, hogy a szélén legalább 4-5 cm magasságú pereme legyen. (Ez azért fontos, mert elősütéskor nagyjából a felére csúszik vissza a tészta magassága a széleknél, pont akkorára, amekkorára a töltelék miatt szükségünk lesz.) Szurkáljuk meg villával.
A sütőt melegítsük elő 180 fokra. Toljuk be a pitetésztát kb. 15 percre, míg halvány színt nem kap.
Ekkorra a szilva már eléri a lekvár jellegű állagot. Ha szeretnénk kissé darabosabbra a gyümölcsöt, akkor ennél az állagnál keverjük el a keményítőt kevés vízzel (nagyjából fél dl), majd öntsük a gyümölcshöz és sűrítsük be. (Természetesen főzhetjük tovább, vagy akár össze is turmixolhatjuk, ha nem szeretnénk a gyümölcs darabosságát érezni.) Ekkor öntsük hozzá a rumot, ami alkohol tartalmát még a gőzzel együtt elpárologja, de íze csodásan megmarad. Húzzuk félre, amíg elkészítjük a morzsát.
A liszthez adjuk hozzá a porcukrot, majd reszeljük hozzá a hideg vajat. Ezt a módszert én azért szeretem, mert sokkal könnyebben elmorzsolható a vaj, és kezünk melegétől nem melegszik át. Dörzsöljük, morzsoljuk a hozzávalókat egészen addig, míg kisebb-nagyobb darabos, morzsás sem lesz.
A sütőből vegyük ki az elősütött piét, öntsük rá a szilvás tölteléket, majd egyenletesen szórjuk rá a morzsát és toljuk vissza további 30 percre, míg a pite teteje szép színt nem kap.
A sütőből kivéve hagyjuk langyosra hűlni, majd meghinthetjük kevés porcukorral, díszíthetjük citromfűvel.

Legfinomabb langyosan, de hidegen, még napokig nem veszít élvezeti értékéből.

Ahogy hűl, úgy lehet szépen szeletelni.

Az igazán ínyencek kinálhatnak mellé egy gombóc vanília fagyit, remekül illik hozzá!

Egy kiadós leves után akár második fogásként, de önmagában, süteményként is megállja a helyét.

Nagyon finom, látványra kicsit rusztikus pite, amit akár vendégvárónak is készíthetünk.

Jó étvágyat kívánok hozzá!