
Mikulásra mi mással készülhetne az ember, mint egy rakás rénszarvassal, akik remélhetőleg hamar iderepítik a jó öreget! Ez a keksz a benne lévő krémtől lett különleges! A tészta egyszerű linzer, ami jól és hosszan tárolható, de akár fagyasztható is.
Az említett krém pedig a színe miatt került kiválasztásre, hiszen csodás őzbarna, a csokoládéval rajzolt agancsokkal és a piros orrocskákkal tökéletes a stilizált fejecskékhez. Az íze pedig elképesztően finom, igazi téli ízvilág, hiszen mézes-fahéjas mesekekszből készült. Eredetileg Spekulatius krémmel lehet egyszerűsíteni, amit nagyobb üzletláncoknál, szezonális jelleggel beszerezhető, de úgy gondoltam, hogy azoknak, akik lemaradnak róla vagy nem tudnak hozzájutni, segítek ezzel a tökéletes másolattal.
Olyan remek elfoglaltság a formázás, a sütés és a díszítés, olyan kedves időtöltés, hogy ne felejtsük el a gyerekeket sem bevonni!
Így készül:

Hozzávalók:
(23-24 db-hoz)
A linzerhez:
- 300 g liszt
- 200 g vaj vagy margarin
- 100 g porcukor
- 1 tojás sárgája
- 1 csipet só
A keksz krémhez:
- 90 g mese keksz
- 5 dkg fehér csoki
- 1 dl tejszín
- 1 mokkáskanál fahéj
A díszítéshez:
- piros cukorgyöngyök
(vagy fehér csoki piros ételfestékkel feloldva és formázva hűlés után)
- 5 dkg étcsokoládé olvasztva
- kevés vaníliás porcukor a hintéshez
Elkészítés:
A lisztet és a porcukrot keverőtálba tesszük. A hideg margarint nagy lyukú reszelőn hozzáreszeljük, így gyorsabban elkeveredik majd a többi hozzávalóval. Hozzáadjuk a tojás sárgáját és alaposan elkeverjük, morzsoljuk, majd egyneművé gyúrjuk. Kézzel is összegyúrhatjuk, ám akkor vigyázzunk, nehogy kezünk melegétől "túlmelegedjen" a tészta, tehát szaporán dolgozzunk. Én ezért Anka robotgépemet vetettem be, melynek fém keverőtála még hidegebben tartotta a tésztát. Alaposan lisztezett deszkára borítjuk a tésztát (nem szükséges pihentetni, de ha csak később látunk munkához, jól bírja a hűtést folpackba csomagolva.)
A tésztát 1-1,5 mm vastagságúra nyújtjuk, majd 6 cm átmérőjű kerek formájú linzerkiszúróval kiszaggatjuk. Minden másodikból egy 2 cm átmérőjű kerek szaggatóval kissé széli irányban kivágjuk az "arc" formáját. Sütőpapírral bélelt tepsire rakosgatjuk.
A sütőt előmelegítjük 160 fokra, majd nagyjából 20 perc alatt halvány színűre sütjük a linzer korongokat. Tányérra téve hagyjuk kihűlni.
A keksz krémhez: a tejszínt felforrósítjuk, de nem forraljuk! A tűzről levéve hozzátördeljük a fehér csokoládét és kevergetve feloldjuk benne, majd hagyjuk hűlni.
A kekszet turmixgép poharába tördeljük. (Én most csokiba mártott kekszet vettem ehhez a krémhez, így a végeredmény sötétebb barna szín lett, de határozottan jól állt ehhez a sütihez a csokis ízvilág. Természetesen aki nem mártott kekszet vásárol, az világosabb krémet kap majd.) A langyosra hűlt tejszínes-csokis öntetet és a fahéjat hozzáadjuk és alaposan összeturmixoljuk. Én kifejezetten krémesre, simára turmixoltam, de aki szereti a ropogósabb, darabosabb krémet, az úgy is elkészítheti.
Ez a krém előre is elkészíthető, hűtőszekrényben egy hétig eltartható. A hideg hatására sűrűsödni fog, de szobahőmérsékleten ismét lágy, kenhető "Nutellás" állagú krémmé válik.
A kihűlt linzereket megkenjük 1-1 teáskanálnyi krémmel, lefedjük a "lyukas" linzerekkel, majd a díszítés következik.
A piros gyöngyökkel (csokigolyókkal) beillesztjük az orrokat, majd vízgőz felett olvasztott étcsokival nagyon pici lyukú habzsákból nyomva megrajzoljuk az agancsokat, két apró pöttyel pedig a szemeket.
Leheletnyi porcukorral meghintve "havas" bundás jellehet kölcsönözhetünk a szarvasainknak.

Nagyon finom, szinte abbahagyhatatlan sütemény, érdemes akár dupla mennyiséget készíteni belőle.

A gyerekeknek meglepetésként is elkészíthetjük, december 6-án, Miklós napján biztosan szívesen falatozzák majd be egy pohár langyos tejjel.

Igazán kedves látvány a Mikulás-váró asztalon!

Gasztroajándékként is elkészíthetjük, celofánba csomagolva meglephetjük vele családtagjainkat vagy kollégáinkat.

Készítsétek el, jó étvágyat kívánok hozzá!